Gündem

Ölümsüzler İstanbul’da yapılan anmada anıldı

Birleşik Devrimci Parti tarafından yapılan anmada sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşen devrimciler anıldı.

Anmada yapılan açılış konuşmasında “5 sene önce kızıl bir kurşun atıldı, hala dünyayı dolaşan. Bu kızıl kurşunla birlikte artık belleklerimizde Ulaş Bayraktaroğlu ve yoldaşları diye yeni bir dönemde başlamıştır.” denildi. Konuşmada “Bugün ölümsüzleri, yoldaşlarımızı anıyoruz, fakat onların bizden bekledikleri bir şey varsa o da onları anmaktan çok onları anlamaktır.” diyerek ölümsüzlerin mücadele pratiklerinden bahseldilerek ölümsüzleri anmak . “Anmak, yad etmektir. Onların yad edicileri elbette ki çoktur, yoldaşlarına düşen görev ise onları anlamak, özümsemek ve tekrar kavgaya dönüştürmektir. Aziz’i, Gökhan’ı, Eylem’i, Barış’ı, Özge’yi , Cenk’i , Göze’yi ve Yasin’i anıyoruz fakat Rasih’i , Ulaş’ı ,Cömert’i ve Mehmet Ali’yi anlamak zorundayız. Onların anlamını, sarf ettikleri sözlerde arayalım yoldaşlar” sözleriyle ifade edildi.

Anmada yapılan konuşmalarda devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerin mirasının onların mücadelerini sürdürmek olduğu vurgulanarak “Zalimlerin hükmettiği bir düzenin içinde yaşıyoruz. Yaşayabilmek için insan kalmanın savaşını verdiğimiz bu kavgada, düşmandan daha güçlü olduğumuz bir yanımız var. Dimdik ayakta durabilmemizdir” vurgusu yapılarak “Zafere her zamankinden daha yakın olduğumuz sancılı süreçlerden geçiyoruz. Yoldaşlığa ve kavgaya en çok ihtiyacımızın olduğu bir dönem bu. Böylesi ön günleri tarih hep yazmıştır, bugün ölümsüzleşen yoldaşlarımızın kalemiyle yazılan bu tarihte tanımalı, “herkesten önce herkes adına ölenleri tanımalı” denildi.

Devrimci Parti MYK adına yapılan
Türkiye egemenleri, sömürgeci saldırgan politikaları ile Ortadoğu ve Türkiye’de halkları tahakkümü altına almaya çalıştığı vurgulanarak ölümsüzleşen devrimcilerin faşizmin baskı ve zor ile sürdürdüğü saldırılarına karşü, mücadelenin yolunu açtıği belirtilerek ” Onların açtığı yol sömürgeciliğe karşı Ortadoğu halklarıyla birlikte mücadele etmektir. Ölümsüzlerin açtığı yol halkların özgürlüğü ve kurtuluşu için mücadeleden asla vazgeçmemektir.” denildi.
Devrimci Parti Merkezi Kadın Koordinasyonu adına yapılan konuşmada ise kadın devrimciler anıldı. Konuşmada Eylem, Özge, Asiye, Göze için her biri dün burada beraber dövüştüğümüz AKP- MHP faşizmine erkek devlete karşı bu alanlarda birlikte mücadele ettiğimiz bir ekmeği bölüştüğümüz yoldaşlardı denildi.

Ölümsüzleşen kadın devrimciler için “Dün nasıl burada erkek devlete karşı birlikte mücadele ettiysek, 8 Mart’ta 25 Kasım’da tuttukları mor bayrağı ve Taksim’in kızılını onlar Rojava’ya taşıdılar, ve orada sömürgeci Türk ordusuna ve barbar tecavüzcü IŞİD çetelerine karşı savaşa o bayraklarla giriştiler” denildi.
Gençlik adına yapılan konuşmada ise; Gençlik önderi Aziz Güler başta olmak üzere tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamlarını yitiren tüm devrimciler anıldı. Rojava’da ölümsüzleşen devrimcilerin sadece Kürtler’le dayanışmak ya da enternasyonal mücadeleyi hayata geçirmek için orada olmadıkları aynı zamanda Türkiye devrimci hareketinin 30 yıldır saplanmış olduğu bataklıktan kopuş o bataklıktan sıçrayarak çıkışın iradesi oldukları ifade edildi.Ardından ” Başta Türkiye devrimi olmak üzere Ortadoğu devrimi ve dünya devriminin eylemcisi olmak için atılımı gerçekleştirmişlerdir. Kopuşun ve atılımı sembolü oldukları kadar kurucu özneleridir de. Gençliğin militan meşru mücadelesini sokaktan devrimci olan her alana taşıdılar. Faşizm bugün Türkiye devrimci hareketine her yönüyle saldırırken göğe fethe çıkanların mücadelelerini bitirmeye yönelik her türlü saldırıları devreye sokarken, düşkünlerle ortaklık ederken mücadele de ısrar, mücadele çelikleşme hepsinin önüne geçmiştir. Artık onların mücadelesi bize ne miras ne de geçmiş bir kahramanlık hikayesi olarak değil, daha da ileriye taşınması gereken bir kavga olarak kalmıştır. Onları anmak, anlamak, tekrar tekrar okumak, Türkiye devrimi başta olmak üzere dünya devrimini kavramak, Devrimin eyleyicisi olmaktır. Biz gençliğe düşen görev budur, ölümsüzleşen yoldaşlar kadar net ve sadedir. Onların düşlerini hep birlikte zafere taşıyacağız.” denildi.

Paylaşın