Gündem, Umut Yazıları

Halkı aşısızlık değil, AKP-MHP faşizmi öldürüyor – İsmail Güldere

Faşist iktidar adımladığı yollarda kan, barut, gözyaşı, zulüm izleri bırakarak ağır-aksak, topal ancak bir o kadar da hala ayakta olarak ilerlemeye devam ediyor. Ülkede geçen her saniyede yeni bir yaşam mücadelesi yaşanıyor. Çoğu zaman en çok da kadınlar, Kürtler, işçiler yaşam mücadelesinin görünür kurbanları oluyor. Yoksulluk giderek ağırlaşıyor, ekonomik kriz-salgın halkın boğazına her geçen gün daha büyük bir yük olarak çöküyor.

Faşist şef Erdoğan (1) ve ortağı Bahçeli (2) aşılarını olurken dengesiz bir eşitlikçi çağrı ile herkese aşı olma duyurusu yapıyor. Faşist iktidarın sağlık bakanı Fahrettin Koca’da benzer bir çağrıyla salgından kurtulmanın tek yolunun bu aşı olduğunu söylüyor (3). Kendileri çalıp, kendileri oynuyor. Salgını, sermaye sınıfının ve iktidarlarının yegâne kurtuluşuna dönüştüren bu faşist iktidar halka bu sefer de aşı ile “yaşam umudu” propaganda ediyor. Halkı aşısızlık değil, AKP-MHP faşizmi öldürüyor. Halkı salgın değil, bu kapitalist-kan emici-sömürücü patronlar öldürüyor.

İSİG 2020 verilerini açıklarken “Türkiye tarihinde görülmemiş bir işçi kırımı meydana geldi…” diyerek inşaatlarda, fabrikalarda, tarlalarda ve bürolarda yüksekten düşen, ezilen, göçük altında kalan, trafikte yollara savrulan, fazla çalışmadan kalp krizi geçiren, işsizlik nedeniyle hayatına son veren ve salgın nedeniyle 2427 işçinin hayatını kaybettiğini duyuruyor. (4)
2021 yılında daha büyük bir işçi kırımına hazırlanıyorlar. Faşist Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu üyelerine İstanbul’da yaptığı konuşmasında, salgın nedeniyle yapmak zorunda kaldığımız kısıtlamaların üretici ve çalışanlarımızın üzerinde oluşturduğu yükü, en az seviyeye indirebilmek için pek çok ilave desteği uygulamaya geçirdik, gerekirse yeni destekleri de devreye alacağız” diyor ve “Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok” diye de ekliyor (5). Yani patronlar siz daha büyük sömürün ben daha büyük kazanayım, siz daha fazla üretin daha fazla işçi ölsün, diyor. Bu sömürü çarkının işlemesi dışında faşizmi ayakta tutmaya yarayacak başka bir seçenek bulunmuyor. Ondan kaynaklı parmaklarını “Tek Millet, Tek Devlet, Tek Vatan ve Tek Bayrak” diye havaya kaldırıp “rabia” işareti yaparak pozlar kesen faşist Erdoğan şimdi “yatırım, istihdam, üretim, ihracat” dan başka yol yok diyerek içinden çıkamadıkları ekonomik durumun tablosunu çizmiş oluyor. Ve DEİK kurulunda yaptığı konuşmasında kendi iktidarı açısından durumun sefaletini “Dinlerler ya da dinlemezler, yüksek faizle bir yere varamayız” diyerek ortaya koyuyor.
Çözülmekte olan bir faşist iktidar gerçeği çoğu kesim tarafından açık şekilde okunuyor. Öyle ki faşist ittifakın en belirgin kırılma noktalarından birini faşist Erdoğan bu tablo ile belirlemiş oluyor. Bahçeli ittifakı ile girilen yolda ayrım noktasına da gelindiği anlaşılıyor. Faşist ortak Bahçeli’nin “Net olarak açıklıyorum, neye mal olursa olsun Cumhur İttifakı sonuna kadar yaşayacaktır (6) ” sözüyle ard arda yapılan “Cumhur ittifakı” nda işler yolunda açıklamalarının altında bir çöküş kaosu büyüyor. Bekledikleri son yaklaşıyor. Hazırlıklarını bu sona göre yapıyorlar. İstihbarat, emniyet, paramiliter örgütlenmelerini bu doğrultuda genişletiyorlar. Polisi, bekçisi, yandaşı buna göre dizayn ediliyor. TSK’ya ait envanterler şartsız-koşulsuz emniyetin kullanımına bu doğrultuda açılıyor. (7)

Faşist iktidar çöküş kaosu içerisinde daha fazla saldırganlaşarak, işçi sınıfı ve ezilen halkların mücadelesini sınırlandırmaya, ezmeye çalışıyor. Bir dizi kitleselleşme eğilimi gördüğü protesto gösterilerine, hak arama mücadelelerine yaşadığı tedirginliğin sonucu olarak gözaltı operasyonlarını tüm hafta boyunca gerçekleştirerek cevap veriyor. Ülkede büyümesinden korktuğu direnişleri polis ablukasına alıyor, sokağa çıkma yasağı koyduğu hafta sonu günlerini zor getiriyor. Faşizme devirecek son tekmeyi vurmak ve yaşanan çöküş kaosunun halklar açısından yıkımını en asgari düzeyde tutmak gerekiyor. Bunun için anti faşist birleşik devrim mücadelesini daha hızlı, daha somut-pratik ve etkili şekilde örgütlenmesini sonuçlandırmak gerekiyor.


(1) https://tr.sputniknews.com/turkiye/202101141043579304-cumhurbaskani-erdogan-koronavirus-asisi-oldu-inaniyorum-ki-milletim-olumsuz-kampanyalara-firsat-vermeyecek/
(2) https://www.haberturk.com/son-dakika-haberi-mhp-lideri-devlet-bahceli-koronavirus-asisi-oldu-2938364
(3) https://www.amerikaninsesi.com/a/fahrettin-koca-acil-kullanim-onayi-ile-cin-asisi-yaptirdi/5736179.html
(4) http://isigmeclisi.org/20608-2020-is-cinayetleri-raporu
(5) https://umutgazetesi19.org/arsivler/45686
(6) https://tr.sputniknews.com/turkiye/202101141043578924-bahceli-net-olarak-acikliyorum-neye-mal-olursa-olsun-cumhur-ittifaki-sonuna-kadar-yasayacaktir/
(7) https://umutgazetesi19.org/arsivler/45695

Paylaşın