Gündem

TSK, Kuzey Irak’taki Kürt köylerini bombaladı


Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı savaş uçakları Kuzey Irak’taki Kürt köylerini bombaladı 

Rûdaw’ın haberine göre, bombalanan Hacı Omaran bağlı Çikan ve Gunderoj köylerinde iki sivil yaralandı.

Hacı Omaran Nahiyesi Müdürü Abdulwahab Mahmut, kış aylarında tarım ve hayvancılıkla uğraşan köy sakinlerinin Gunderoj köyünü boşaldıttıklarını belirterek, saldırılar nedeniyle herhangi bir can kaybının söz konusu olmadığını söyledi. 

Abdulwahab Mahmut, “PKK gerillalarının olduğu bahanesiyle köyün doğu kesimi TSK’ya ait savaş uçakları tarafından bombalandı” dedi. 

Alana köyünün muhtarı Abdullah Hüseyin de, “Türkiye’ye ait savaş uçakları Berderuxawi Alana köyündeki PKK mevzilerini bombaladı” diye konuştu. 

Çikan köyünde 400 baş hayvanın bulunduğu bir ahırın zarar gördüğü ve 200’den fazla hayvanın öldüğü belirtildi. 

Gunderoj köyü PKK ve Rojhılat Peşmergelerinin varlığı bahane edilerek sık sık Türkiye ve İran tarafından bombardıman altına alınıyor. 

Öte yandan TSK’nın Çemenke’ye bağlı Gri köyüne düzenlediği hava operasyonunda iki sivilin yaralandığı öğrenildi. 

Muhammed Şeyhzade isimli köylü, “Saat 14:30’da TSK’ya ait savaş uçakları PKK mevzilerini bombaladı. Roketlerden biri bizim evin yakınına düştü. Saldırı nedeniyle evimizin camları kırıldı ve camların saçılması sonucu Salah (10) ve İslam (15) adında iki kardeşim yaralandı” dedi. 

Çemenke Nahiyesi Müdürü Aland Emir ise yaralıların Çemenke’deki hastaneye kaldırıldıklarını ve tedavi altına alındıklarını söyledi. 

Kaynak: Ahval

Paylaşın