Gündem

38 kiloya düşen hasta tutsak İsmail Tanboğa tedavi edilmiyor

İnsan Hakların Derneği (İHD) Genel Merkezi’nin verilerine göre; cezaevlerinde 605’i ağır 1564 hasta tutuklu yaşam mücadelesi veriyor. Bunlardan biri de İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan 22 yaşındaki İsmail Tanboğa. 16 yaşındayken tutuklanan Tanboğa, Cizre’deki sokağa çıkma yasaklarında gözaltına alınıp tutuklanarak, yargılandığı yerel mahkemece “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “Kasten öldürme” iddiasıyla 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Sağlığa erişim hakkı engellendi

Mezopotamya Ajnası’nda yer alan habere göre, İHD’nin 2018 hasta tutuklu raporunda, Tanboğa’nın mide kanseri olduğu belirtiliyor. Son yıllarda Tanboğa’nın sağlık durumu daha da kötüleşti. Sağlığa erişim hakkının engellenmesi nedeniyle Tanboğa’nın aşırı kilo kaybettiği, boğaz, sırt ile böbreklerde sorunlar yaşadığı, su dahil yiyip içtiği her şeyi kustuğu öğrenildi. Tanboğa, ağır hastalığına rağmen hastaneye götürülemeyince ailesi İHD’ye başvurdu. Bunun üzerine Tanboğa revire kaldırıldı. Tanboğa’nın birkaç gün önce cezaevi idaresince koronavirüs (Covid-19) testi yapıldığı, testin negatif çıkmasına rağmen 14 günlük karantinaya aldığı ve mide rahatsızlığına nedeniyle endoskopi yapılması için hastanede randevu alındığı belirtildi.

38 kiloya düştü

Bir yıldır oğlunun görüşüne gidemediğini dile getiren Tanboğa’nın babası Abdullah Tanboğa, oğluyla telefonla görüşebildiğini ancak sağlık durumuna dair kendileri üzülmesin diye bilgi vermediğini söyledi. Oğlunun ciddi mide sorunu yaşadığını, bir şeyler yediğinde hep kustuğunu vurgulayan Tanboğa, 2018’de oğlunun Adana’da tedavi edildiğini ancak hastalığına dair kesin bilgilerin kendilerine verilmediğini ifade etti.

Tanboğa, “Oğlum şu anda 38 kiloya düşmüş durumda. Hiçbir şey yemiyor. Verilmesi gereken diyet yemekleri verilmiyor. Oğluma koğuş arkadaşları yardımcı oluyor. Durumu çok kötü. Oğlum daha önce sporcu idi cezaevine girer girmez hasta oldu. 4 senedir hasta hastalığının ne olduğunu bilmiyoruz. Sürekli kusuyor. Hastalığı neyse bulunup, tedavi edilmesini istiyorum” diye konuştu.

Paylaşın