Gündem

81 yaşındaki ağır hasta tutsak Güler için çağrı: ‘Acil olarak hastanede tedavisi yapılsın ve tahliye edilsin’

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, cezaevlerinde ağırlaşan hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek amacıyla yaptıkları eylemin 333’üncü haftasında video mesaj yayınladı. İnisiyatif adına açıklamayı yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, 24 yıldır cezaevinde olan 81 yaşındaki Sıddık Güler’in durumuna dikkati çekti.

Romatizma hastasına nem eziyeti

Mezopotamya AJansı haberine göre, iltihaplı eklem romatizması olan Güler’in iki kez anjiyo olduğunu belirten Çevirmen “İskenderun’un nemli havasından kaynaklı olarak bu rahatsızlığı daha de eziyet verici hal almaktadır. Güler’in aynı zamanda yüksek tansiyon hastalığı da bulunmaktadır. Hastalıkları nedeniyle tek başına cezaevinde hayatını idame ettiremeyecek durumu gelişti” dedi.

 Tekerlekli sandalye ile görüşe geldi

Güler’in birçok hastalığının bulunduğu ve tedavi  için tam teşekküllü hastanelerde değil cezaevi revirinde tedavi edilmeye çalışıldığını aktaran  Çevirmen,  “Ailesi ile en son 21 Ocak 2021’de yapmış olduğu telefon görüşmesinde; ‘Nefes alamadığını, durumunun çok kötü olduğunu, hastaneye değil cezaevinde bulunan revire götürüldüğünü, ayrıca nefes darlığından dolayı geceleri uyuyamadığını da söyledi. Ailesi, telefonda görüşürken, sürekli öksürdüğünü, sürekli öksürükten dolayı konuşmakta zorlandığını da aktardı” diye belirtti. Çevirmen, Güler’in en son 2019’da ailesiyle görüşmeye görevliler tarafından tekerşekli sandaye ile getirildiğini söyledi.

Güler’in ilerleyen yaşı ve cezaevinde tek başına yaşamını devam ettiremeyecek durumda olduğunun altını çizen Çevirmen, “Yaşam hakkı kutsal ve temel bir haktır. Kronik rahatsızlığı olan Güler’in, acil olarak hastanede tedavisinin yapılması ve tahliye edilmesi gerekiyor” çağrısı yaptı.

Paylaşın