Gündem

Turgut Öker: Aleviler iktidarın hedefinde

2015 yılında “Gençlik Buluşması” etkinliği için Almanya’nın Karlsruhe kentine giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı protesto mitinginde yaptığı konuşmadan dolayı hakkında dava açılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker’in yargılandığı davanın ilk duruşması Kartal Anadolu Adliyesi 10 asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Öker ve avukatlarının yanı sıra HDP Milletvekilleri Zeynel Özen, Musa Piroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP Milletvekili Ali Şeker, Alman Büyükelçiliği Hukuk Sorumlusu Christian Krings, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Şube/Cemevi Başkanı Gülsev Kaya, Hubyar Sultan Alevi kültür Derneği’nin eski Başkanı Aydın Deniz, HDP Parti Meclisi Üyesi Nesimi Aday, Kartal Yörük Selim Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Kenan Ziya Arabul katıldı.

Duruşma salonuna giren polisler Avukat Seyit Sönmez’in talebiyle dışarı çıkarıldı. Mahkemede savunma yapan Turgut Öker, sosyal medyada Turgut Öker ismine ait Facebook hesabında yapılan paylaşımların kendisine ait olmadığını ve iddiayı kabul etmediğini söyledi.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 10 Haziran perşembe günü saat 10.00’a erteledi.

Öker: Yezit zihniyeti önünde diz çökmeyeceğiz
Duruşması sonrası İstanbul Anadolu Adliyesi önünde açıklama yapan Turgut Öker, “Yeni açılan davanın ilk duruşması gerçekleşti. Bugün ki duruşma da önceki duruşmalardan farklı değildi. Son 10 yıldır Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz konuşmaları kapsıyor” dedi.

Öker, “Katledilen gençlerimize sahip çıkmak için Avrupa’nın birçok yerinde mitingler yapıldı. Bizim kurumsal kimliğimiz yargılanıyor. Neden katliamlara tavır aldınız iddiası söz konusu. Bize istedikleri cezayı verebilirler. bir bedeli var. AABK olarak ne yaptıysak arkasındayız. Son 6 yıl içinde Maraş’ta, Hatay’da yaptığım konuşmalar nedeniyle ceza aldık. Çok sinsi biçimde fiili bir zincirleme eylemler iddiası öne çıkarak bizi cezalandırmaya çalışıyorlar. Bu şekilde bizi yıldıramazlar. Alevi toplumu, iktidarı elinde bulunduran Yezid zihniyetinin hiç bir koşulda önlerinde diz çökmedi, şimdi de çökemeyecek. Alevi toplumuna zulüm yapanlar tüm insanlık tarafından lanetleniyor, şimdi de lanetliyoruz. Yezit’e lanet okumadan inancı birlemez Aleviler. Biz de inancımızı yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Sönmez: Yezit kelimesini kullanmak suç değildir
Avukat Seyit Sönmez de Yezit kelimesini kullanmanın suç olamayacağını, Öker’in Yezit kelimesini kullandığı için yargılandığını ifade etti.

Piroğlu: Bu dava hepimize açılmış bir davadır
HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Alevi halkı da bu iktidarın hedefi haline gelmiş durumda. Bu dava hepimize açılmış bir davadır. Omuz omuza yan yana durmaya devam edeceğiz. Bu davalar sindirme operasyonunun karşılığıdır. Onlar kaybedecek, biz kazanacağız” dedi.

Sarıbal: Bu ülkede direnenler zulme uğruyor
CHP Milletvekili Orhan Sarıbal da, “Yargılananın Turgut Öker olmadığını biliyoruz. Yargılananın inanç olduğunu çok iyi biliyoruz. İktidar ya biat et ya terk et anlayışıyla hareket etmektedir. Faşizm her zaman istediğini yapmak için önce kendini sonra karşısındakileri tüketmektedir. Bu ülkede direnenler zulme uğruyor. Hiç birine taviz vermeyeceğiz. Yaşasın demokrasi, yaşasın barış, kardeşlik diyeceğiz. Saraya boyun eğmeyeceğiz. Bu mücadele saraya karşı direnenlerin mücadelesidir” diye belirtti.

Özen: İnancımız gereği Yezit’e Yezit dedik
HDP Milletvekili Zeynel Özen ise “Bu iktidar tüm ötekilere düşman. Boğaziçi öğrencilerine bile terörist diyebiliyor. Alevileri mücadelenin dışına atmak için Turgut Öker şahsında Alevilik yargılanıyor. Biz demokratik hakkımızı kullandık. İnancımız gereği Yezit’e Yezit dedik. Birlikte mücadele edilirse bunların ömrü zayıflayacak. Bizim şiarımız direnmektir” diye konuştu.

Kaynak: ETHA

Paylaşın